آموزش مجازی

آموزش مجازی

آموزش همه جا، همه وقت، برای همه
آموزش یکی از نیاز‌های اساسی بشر است. به طور کلی می‌توان گفت یکی از خصوصیات افراد و سازمان‌های موفق، توجه به آموزش مستمر و مفید در طول دوره فعالیت حرفه‌ای می‌باشد. آموزش باید کاربردی، عمیق، تعامل‌گرا و هدفمند باشد. آموزش در قالب اشکال و روش‌های گوناگونی ارائه می‌گردد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند.
 نيازهاي روزافزون مردم به آموزش، عدم دسترسي آن‌ها به مراكز آموزشي، كمبود امكانات اقتصادي، كمبود آموزشگران مجرب و هزينه‌هاي زيادي كه صرف آموزش مي‌شود از مشکلات پیش روی آموزش‌های حضوری می‌باشد که روشی سنتی قلم داد می‌گردد. این مشکلات و معظلات متخصصان را بر آن داشت كه با كمك فناوري‌هاي اطلاعات، روش‌هاي جديدي براي آموزش ابداع نمايند كه هم اقتصادي و با كيفيت باشد و هم بتوان با استفاده از آن، به طور هم‌زمان جمعيت كثيري از افراد را تحت آموزش قرارداد.
آموزآموزش مجازی چیست؟ش مجازی چیست؟
آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی که ترجمه واژه E-Learning است گاه با نام آموزش مجازی     Virtual Learning نیز شناخته می‌شود، به نوعی از آموزش اطلاق می‌گردد که بخش اصلی آموزش به صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری انجام شده و استاد و دانشجو به صورت فیزیکی و همزمان در یک کلاس درس حضور ندارند و محتوای آموزشی با استفاده از روش‌های الکترونیکی (همچون فایل صوتی، ویدئو، ارتباط اینترنتی و تلفنی و …) به حضور دانشجو می‌رسد.
آموزش الکترونیکی تکیه و نیاز زیادی به رایانه و استفاده از فناوری دارد. بخش عمده آموزش مجازی امروزه با استفاده از کامپیوتر دنبال می‌شود و به علت نقش پر رنگ اینترنت در این زمینه گاه با واژه‌هایی چون آموزش کامپیوتری و آموزش اینترنتی نیز از آموزش الکترونیکی یاد می‌گردد.
اهداف آموزش مجازی:
*فراهم نمودن امكان دسترسی یكسان و جستجوپذیر در آموزش
*ایجاد عدالت اجتماعی برای اقشار مختلف در هر نقطه جغرافیایی
*بهینه‌سازی شیوه‌های ارائه‌ مطالب به منظور یادگیری عمیق‌تر
مزایای آموزش مجازی:
*عدم نیاز به حضور فیزیکی جهت آموزش
*صرفه‌جویی در هزینه‌های ارائه دهنده‌گان آموزش
*هزینه تمام شده کمتر برای فراگیران
*تنظیم سرعت یادگیری
*جذابیت بصری و شنیداری
*به روز بودن محتوای آموزشی
*افزایش کیفیت یادگیری
*رعایت عدالت اجتماعی
*رفع محدودیت زمانی
*استفاده از اساتید مجرب در مکان‌های مختلف
*مطالعه مجدد و چندباره محتوا
*استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی
*رفع محدودیت‌های جغرافیایی و مکانی
*تعاملی و حضور جدی‌تر فراگیر در فرآیند آموزشی